21 Ekim 2014 Salı

cadılar bayramı da ne ?

hiç merak ettiniz mi bu cadılar bayramı ne demek nereden çıkmış bu insanlar neden kutluyorlar ben merak ettim ve biraz araştırdım.. ilginç buldum  bir de siz okuyun bakalım :)Cadılar Bayramı yani "Halloween" ismi aslında Katolik Kilisesi'ne dayanır. "All Hollows Day" yani "Azizler Günü" olarak bilinirdi ve azizlerin onuruna kutlanan bir Katolik günüydü. Ancak M.Ö. 5. yüzyılda İrlanda'da yaz mevsimi resmi olarak 31 Ekim'de sona eriyordu. Kutlanan tatilin ismi Samhain idi ve Keltlerin Yeni Yılı'ydı.
 
Anlatılan hikayelerden birine göre bu günde, önceki yıl bedenlerinden ayrılmış ruhlar gelecek yıl yaşamak için beden arayışında dünyaya gelir ve insanlarla karışırlardı. Ölümden sonraki yaşama kavuşmaları için tek şansları buydu. Keltler bu dönemde tüm zaman ve mekanla ilgili yasaların durduğuna inanırdı.
 
Ancak yaşayanlar ele geçirilmek istemedikleri için 31 Ekim gecesi evlerinin ışıklarını söndürerek soğuk bir hava yaratma çabasındaydı. Ayrıca hayaletlere benzeyen kıyafetler giyerek etrafta ses çıkararak gezerlerdi.
 
Keltlerin neden ışıklarını söndürdüklerinin daha mantıklı bir açıklaması da bulunmaktadır. Çünkü kutsal bir ışık kaynakları bulunurdu ve istediklerinde buradan ateş alabilirlerdi.
 
Bazı kayıtlarda vücudu ruhlar tarafından ele geçirilmiş kişilerin Keltler tarafından kazıklara bağlanarak yakıldığı yer almaktadır.Ancak diğer tarihçiler bu hikayelerin sadece yanlış birer inanış olduğunu savunuyor.
 
Romalılar Keltlerin bu geleneğini kendilerinin gibi kabul edip geleneklerde değişiklik yaptılar. Roma meyve ve ağaç tanrıçası Pomona'yı onurlandırmayı tercih ettiler. Sembolü elma olduğu için kovadan ağızla elma yakalamaya çalışma oyunu eklendi.
 
Cadılar Bayramı geleneği Amerika kıtasına 1840lı yıllarda büyük açlık sonucu gelen İrlandalılar tarafından getirildi.

Cadılar Bayramının sembolü olan oyulmuş bal kabakları (orijinal ismi Jack-o-lantern) da İrlanda geleneklerini yansıtmaktadır.

ŞALGAM YOKSA BALKABAĞI OYALIM O ZAMAN


Hikayeye göre Jack ismindeki kötü ün yapmış bir adam Şeytan'ı bir ağaca tırmanırken hapsetmeyi başarmıştır. Daha sonra ağacın gövdesinde bir haç işareti çizmiştir ve şeytanın buradan kurtulmasını engellemiştir. Jack şeytanla bir anlaşma yapmıştır. Anlşamaya göre eğer şeytan onun aklını bir daha çelmeye çalışmazsa ağaçtan inmesine izin verecekti.
 
Ancak Jack öldükten sonra hikayeye göre cennete girmesine izin verilmedi; çünkü kötü işler yapmıştı. Ancak cehenneme de kabul edilmedi çünkü şeytanı oyuna getirmişti. Arada kalan Jack şeytanın verdiği kor ateş ile yolunu bulmaya çalıştı. Kor, içi boş bir şalgamın içine konmuştu; böylece daha uzun süre yanacaktı.
 
İrlandalılar şalgam oyuyorlar ve içine ışık yerleştiriyorlardı. Ancak göçün ardından geleneklerinde ufak bir değişiklik yapmak zorunda kaldılar. Amerika'da bulunması en kolay şey olan balkabaklarını kullandılar.
 
 
 
 
 nasıl biraz ürkütücü değil mi  :)
 
 


6 yorum:

 1. bende merak etmiştim ve araştırmıştım.İlginç bir konu...eline sağlık...

  YanıtlaSil
 2. çok severim ben yaaaa maskelerle eğlenmek yaa :)

  YanıtlaSil
 3. tarihçesini bilmiyordum merak ettiğim halde hiç araştırmadım da :))
  anlattığın güzel oldu hayranı olduğum İrlanda'dan gelen bu geleneği neden daha önce araştırmadım hiç aklım almıyor :)
  Türkiye'de de bu etkinliklerin eğlence amaçlı düzenlendiğini biliyorum bence de eğlenceli :) bal kabağım olsa bende oyardım tabi bize kimse trick or treat deyemeyecek o ayrı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bazen ben de öyle oluyorum canım :) nedenini bilmiyorum tabi artık kafa yoğunluğumu ne bilmiyorum..
   balkabaklarını ben de çok seviyorum.. ister özenti desinler ister başka bişey ama ben sseviyorum bu tür gelenekleri :)

   Sil